Historia

W 1220 roku wies nazywala sie Kneispole i Knesepole, w 1250 r. Cnespole. Nazwa okresla pole ksiedza albo ksiecia. Biskup Olomunca osiedlil tutaj Niemcow. Ksieze Pole wskazuje na okragle zalozenie wsi, czyli slowianskie. Ksieze Pole nalezalo do arcybiskupiego majatku kameralnego Tlustomosty. Zarowno Ksieze Pole jak i Tlustomosty nalezaly do parafii Kietrz. W 1560 r. byl w Ksiezym Polu ewangelicki ksiadz, proboszcz. Po kontrreformacjii na krotki czas, od 1639 do 1654, Ksieze Pole nalezalo do parafii Sucha Psina, potem znow bylo filia Kietrza. Ksiadz jechal do Ksiezego Pola na koniu, ktorego podstawiala gmina. Nabozenstwa odprawiano tu tylko co trzecia niedziele. Stary drewniany kosciolek p.w. sw. Bartlomieja grozil zawaleniem. Dlatego zbudowano w 1745 r. obecny kosciol, rowniez pod wezwaniem sw. Bartlomieja. Kosciol stoi mniej wiecej na srodku wsi na malym wzniesieniu. Dwa razy splonela wieza i dach kosciola, w 1821 r. i 1836 r. Po ostatnim pozarze pokryto dach lupkiem. Wieza pozostala bez kopuly. Dopiero podczas renowacji kosciola w 1906 r. wieza otrzymala kopule, ktora jest do dzis. Wielka dobrodziejka kosciola byla pani Maria Krause, emerytka. W 1908 r. ufundowala nowy oltarz glowny, a w 1909 r. nowe organy. Na wyposazeniu kosciola znajduja sie 18-glosowe organy, ktore wybudowala firma Schlag & Sohne ze Swidnicy w latach 1909-1910. Instrument jest sygnowany jako opus 854. Organy maja trakture pneumatyczna i wiatrownice stozkowe. Remont organow zostal przeprowadzony w latach 2010-2014.

Design by flankerds.com